Rozdíl mezi vědou a ezo kecama?

Každý seriózní vědec hledá způsob, jak současný vědecký konsenzus narušit. Hledá nové znalosti, nová fakta, chce zjistit něco víc, chce nový objev, který změní, co si myslíme a posune nás blíže směrem k pravdě (objektivní realitě, která existuje, bez ohledu na to, co si o ní myslíme). Dělá to systematicky, výsledky zveřejňuje i s procesem, jak k nim došel. Ostatní vědci se na něj sesypou jak kobylky a zkouší mu do všeho hodit vidle, ověřují, jestli to, co vybádal, tak skutečně je. Někdy se najde chyba, někdy se vědění posouvá. Respektive i když se najde chyba, vědění se posouvá, protože aspoň víme, kudy cesta nevede.

Ezo kecy jsou naproti tomu jen ezo kecy. Není za nimi žádný seriózní výzkum, žádná data a pokud ano, tak jsou falešná, desinterpretovaná a nebo rovnou vymyšlená. Každý ezouš má vlastní story, ale jsou si emočně podobné. Nejvtipnější mi přejde vymezení proti vědě, obviňování z novodobého náboženství, ale přitom velmi rádi používají vědecké termíny jako kvantum nebo přimíchávají sci-fi terminologii jako třeba tachyon.

Za největší selhávání státního školství považuji právě to, že nedokáže smysluplně lidi naučit, co je co. Co jsou bludy, které jsou x-krát vyvrácené a co je systematické bádání, na kterém stojí absolutně všechno. Nedávno mi kamarád popisoval novou léčebnou metodu, kterou z nějakého důvodu zdravotnictví ignoruje, ale on (nebo možná někdo jiný, nevím) na ni přišel a od té doby je všechno jinak, je zdravý, cítí se skvěle a doporučuje ji dál a rozjel na tom byznys. Samozřejmě to není evidence based a opět to začíná stejně. Nejdřív vymezení proti lege artis, vědě a systému, ale poté házení odborných termínů, studií, zabředávání do biologie, mikrobiologie a posluchače vlastně utahá naučenou povídačkou podpořenou mnoha vlastními příběhy, kdy to dokonale fungovalo. Netvrdím, že tito lidé jsou nutně lháři, naopak mohou být naprosto přesvědčeni o vlastní pravdě. Zažili si nějaký wow moment, který jim pomohl se třeba dostat z nějakých emočních potíží, což je hrozně silná záležitost, která formuje přesvědčení. Nic to ale nemění na tom, že jsou vedle, že prodávají falešnou naději a pravdu nemají.

Nečekám souhlas, vím moc dobře, jak velké procento lidí nechápe vědeckou metodu, taky jsem chodil do státní školy, taky jsem zažil spoustu wow momentů v životě a byl (a určitě ještě budu) mnohokrát na dně, kdy má člověk blízko k berličce bludů. Chápu, že to, co píšu, je často červeným hadrem pro mnohé a že to může znít arogantně, poučně, povýšeně nebo jinak nadřazeně. Nicméně objektivní realitu nezajímá, co si myslíme. Fyzikální zákony jsou dané, nikdy je nikdo zatím neporušil, byť mnozí tvrdí, že to umí, leč skutek utek. Nakonec i celý tento můj výlev je jen pouhý a zcela jistě mylný názor, protože dosáhnout 100% přesného popisu reality z principu nelze (potřebovali bychom na to nekonečně času a energie). Nicméně, a to je na vědě geniální, lze stanovovat pravděpodobnosti jevů a to tak přesně, že lze sestrojit mobil, počítač, auto, vakcínu, automatickou pračku a milion dalších serepetiček, které denně používáme, které nám šetří čas a dělají z našich životů rajskou zahradu a mnohem bezpečnější místo pro život. Chápu, že toto si také mnozí nemyslí, ale pro mě je opět měřítkem statistika a věda a tím nejdůležitějším parametrem je dětská úmrtnost, která je díky vědě úplně někde jinde, než kdykoliv v minulosti. Nechtěl bych, abychom museli zplodit pět dětí, aby se alespoň jedno dožilo dospělosti. Nechtěl bych 4x pohřbít moje dítě. Omlouvám se za velmi emoční závěr, ale jako argument pro vědu a systematické vzdělávání je pro mě tato statistika nejsilnější. A hle, i empirik a pragmatik, jako já, najednou zjistí, jak jsou pro něj emoce důležité. Samozřejmě mluvím teď o době dávno minulé, ale nejde jen o čas, ale i místo. Nikdo z nás si nevybral kdy a kde se narodí. Mohl jsem se klidně narodit v Sierra Leone, kde umírá dodnes každé třetí narozené dítě. Rozdíl mezi ČR a Sierra Leone je hlavně ve vzdělání společnosti. A přestože nadávám na náš školní systém, je stále mnohem lepší než ten sierra leonský. Číselně vyjádřeno téměř přesně 100x, protože v ČR zemřou jen necelá tři promile kojenců, kdežto v Sierra Leone 30%! Tvrdím, že ten, kdo věří ezoterice a nevěří vědě, je méně vzdělaný než naopak.